Δοκιμασία για ΑΕΚ, στην Ριζούπολη ο Παναθηναϊκός

Οκτ 05, 2019
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Η 6η αγωνιστική ξεκινάει με τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται στην Ριζούπολη την δεύτερη της βαθμολογίας Ξάνθη, την ώρα που η ΑΕΚ έχει επικίνδυνη έξοδο στην Λάρισα κόντρα στην ΑΕΛ. Ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του επί του Πανιωνίου θέλει να πάρει άλλους τρεις βαθμούς κόντρα στην Ξάνθη και να συνεχίσει την βαθμολογική αναρρίχηση. Οι «πράσινοι» έδειξαν να ανακάμπτουν στη Νέα Σμύρνη αλλά το περιστατικό με τον Μόλο ήρθε λίγο να χαλάσει το καλό κλίμα που είχε δημιουργηθεί από τις εμφανίσεις με Ολυμπιακό και Πανιώνιο. Στα αγωνιστικά, ο Γιώργος Δώνης άφησε εκτός τον Μολό αλλά και τον Χατζηγιοβάνη ο οποίος φαίνεται πια πως δύσκολα θα βρει χρόνο συμμετοχής. Η Ξάνθη από την πλευρά της ταξίδεψε στην Αθήνα με την ψυχολογία στα ύψη μετά τη νίκη της επί του Βόλου έχοντας φτάσει ήδη τους 12 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Ο Λισγάρας εξέτισε και τέθηκε πάλι στη διάθεση του Κίκε Ραμίρεθ, που δεν θα έχει, ξανά, τον τραυματία Μπαξεβανίδη. Το ματς θα διεξαχθεί στην Ριζούπολη αφού στο ΟΑΚΑ γίνονται έργα. Στο άλλο ματς της ημέρας, η ΑΕΚ έχει επικίνδυνη έξοδο στην Λάρισα κόντρα στην ΑΕΛ. Η Ενωση προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι δείχνοντας δύο πρόσωπα, κακή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο όπου κινδύνεψε να δεχτεί πολλά γκολ, και μεταμορφωμένη στην επανάληψη όπου δύο φορές ισοφάρισε και είχε και άλλες φάσεις. Ο Νίκος Κωστένογλου δεν υπολογίζει τους τραυματίες Κλωναρίδη και Γιακουμάκη. Στην αντίπερα όχθη, η ΑΕΛ προέρχεται από μια σπουδαία νίκη με ανατροπή μάλιστα, επί του Αρη με 3-2 μέσα στο Κλεάνθης Βικελίδης. Οι «βυσσινί» παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 δεν το έβαλαν κάτω και δελιχνοντας χαρακτήρα έφτασαν στην ανατροπή με τον Ουάρντα μεγάλο πρωταγωνιστή. Εκτός έμειναν οι Ζίζιτς, Φιλίποβιτς, ο ανέτοιμος Ασούμπρε και ο Σισκάφκα, που επί του παρόντος δείχνει να είναι εκτός πλάνων. ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Σάββατο (5/10) Παναθηναϊκός - Ξάνθη (17:15, NS1) ΑΕΛ - ΑΕΚ (19:30, NS2)