Γιουβέντους-Ρόμα: Δεν μπορεί η Ρόμα στο Τορίνο

Δεκ 23, 2017
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Γιουβέντους-Ρόμα: 6 διαδοχικές ήττες στις ισάριθμες επισκέψεις της στο Τορίνο μετράει η Ρόμα που θα προσπαθήσει να σπάσει το σερί με ένα θετικό αποτέλεσμα στο αποψινό ματς. Serie A, Γιουβέντους-Ρόμα (Σάββατο 21:45) : Η Γιουβέντους πέρασε εύκολα από την έδρα της Μπολόνια καθώς επικράτησε με σκορ 0-3. Η ομάδα του Μάσιμο Αλέγκρι έπιασε από το λαιμό την Μπολόνια, σκόραρε 3 γκολ από το 25′ έως το 64′ με τους Πιάνιτς, Μάντζουκιτς και Ματουιντί και από εκεί και έπειτα έκανε συντήρηση δυνάμεων. Την Τετάρτη αντιμετώπισε εντός έδρας την Τζένοα για το Κύπελλο και επιβλήθηκε εύκολα με σκορ 2-0, χάρη σε γκολ που πέτυχαν τα δύο «κανόνια» της Ντιμπάλα και Ιγκουαΐν. Βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας με 41 βαθμούς, στο -1 από την πρωτοπόρο Νάπολι, έχει βελτιώσει την άμυνά της και δείχνει έτοιμη να κατακτήσει και πάλι την κορυφή. Τραυματίες ο κίπερ Μπουφόν (10/0), ο μπακ Ντε Σίλιο (5/1), αμφίβολος ο φορ Μάντζουκιτς (15/4) και ο ακραίος χαφ Κουαδράδο (1 Η Ρόμα πήρε δύσκολα τη νίκη επί της Κάλιαρι με σκορ 1-0 με τέρμα που σκόραρε ο στόπερ Φάζιο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο 54′ έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Περότι, αλλά ο Αργεντινός χαφ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Εμφανώς επηρεασμένη η ομάδα από το εκτεταμένο ροτείσον του Ντι Φραντζέσκο, όμως το ζητούμενο που ήταν οι 3 πόντοι επετεύχθη. Η Ρόμα βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας έχοντας 38 βαθμούς σε 16 ματς κι απέχει 4 βαθμούς από την πρωτοπόρο Νάπολι με ματς λιγότερο από τους πρώτους τρεις της βαθμολογίας. Η Ρόμα πήρε 2.000 εισιτήρια για το αποψινό ματς στο «Γιουβέντους Στάντιουμ» και οι οπαδοί της τα εξαφάνισαν μέσα σε μισή ώρα. Την Τετάρτη ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας από την Τορίνο για το Κύπελλο και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού. Στο αγωνιστικό σκέλος, εκτός από τους μακροχρόνιους δεν υπάρχουν φρέσκα προβλήματα στη Ρόμα.